Geriausios knygos

2/24/2013

 
Geriausios knygosGeriausios knygos
Geriausios knygos
Knygos vis dar gyvos

Šiais, technologijų ir mokslo laikais, keista ir nebemadinga kalbėti apie „paprastas“ popierines knygas. Tačiau ar tai tikrai yra tokia atgyvena, kaip gali pasirodyti visiems, kasdien besinaudojantiems vis mažėjančiais nešiojamais kompiuteriais ar elektroniniais knygų skaitytuvais. Geriausios knygos vis tiek yra unikalios ir tik popierinės. Joms nereikia nei elektros, kad galėtumėte jomis mėgautis gamtoje, nei baterijų, nei kitokių dirbtinių priemonių. Kitaip tariant – su knyga, kad ir į pasaulio kraštą. Ne veltui kasmet yra renkamos geriausios metų knygos, kurios lydi keliaujančius toli, pabudina rytais ar padeda atsipalaiduoti po ilgos dienos. Kažkur teko girdėti nežinomo autoriaus posakį, kad „knyga lentynoje tau atsuka nugara, tačiau vis tiek yra geriausias draugas“. Smagu, kad vis dar daugybė žmonių tokių geriausių draugų turi.

Kokios yra tos geriausios? 

Apžvelgsime kuo gi išsiskyrė paskutiniai metai, kokios populiarios knygos džiugino savo skaitytojus. Vienos geriausios knygos išskirti tikrai neįmanoma. Yra ne viena premija, skiriama geriausiai įvertintoms įvairaus žanro knygoms. Viena iš jų, IBBY Lietuvos skyrius, kurio tikslas yra populiarinti grožinę literatūrą vaikams ir paaugliams. Taigi geriausios knygos vaikams premiją 2011 metais gavo rašytoja Violeta Palčinskaitė ir jos knyga „Muzika troliui“. Mažiausieji skaitytojai džiaugėsi Nomedos Marčėnaitės knyga „Lėlė“. 

Savo nuomonę apie vaikų knygas kasmet išsako ir Lietuvos vaikų literatūros ekspertų komisija, kuri praėjusiais metais, geriausios knygos paaugliams kategorijoje, geriausia metų knyga pripažino Gendručio Morkūno „Iš nuomiško gyvenimo“. 

Nieko keisto, kad neseniai krizę išgyvenusiems geriausios knygos apie pinigus. Nežinia, kiek ten to tiesioginio gėrio, tačiau viltis atrasti kažką, kas padėtų papildyti piniginę, matyt, ima viršų. O ir knygų autoriai, vertėjai, skuba tuo pasinaudoti. Visos, ar bent didžioji dauguma, tokių knygų yra išverstos iš kitų kalbų. Jei perka, kodėl kažkam neužsidirbti. 

Galiausiai, visgi sunku pasakyti kokios yra geriausios knygos. Juk kas vienam patinka, kitam gali būti didžiausia nuobodybė. Šia tema kalbant tikrai pasitvirtina posakis „kiek žmonių, tiek nuomonių“. Gera knyga yra įdomi knyga, o kas yra įdomu? Universalaus atsakymo nėra. Tarkime geriausios filosofijos knygos gali būti užkietėjusiam filosofui, ir pagal jo išsilavinimą, ir pagal gyvenimo būda. Kitas gi, matantis viską labai realiai, filosofijos knygas priskirs prie paikiausių ir nuobodžiausių. Kuris iš jų teisus?

Tai kaip išsirinkti gerą knygą? 

Šis klausimas, tikriausiai, niekada nebus atsakytas. Yra keli kriterijai, kuriais remiantis galima būtų bandyti atsakyti į šį klausimą, tačiau ar knyga išties gera, suprasi tik ją perskaitęs. Autorius yra kaip lakmuso popierėlis. Jo paties istorija gali daug pasakyti apie tai, ko galima tikėtis iš knygos. Geriausios knygos, dažniausiai, gimsta netikėtai, tačiau iš patirties arba... fantazijos. Taigi pirmiausia vertėtų savęs paklausti ar nori tikrovės, ar fantazijos. Kodėl po daugybės metų vis dar gyvos ir mylimos brolių Grimų ar Anderseno pasakos? Jose gausu ir vieno, ir kito. Perskaitai ir turi, apie ką pamąstyti. 

Kartais perkamiausių knygų dešimtuke atsidūrusios knygos visai nėra geriausios. Reklama juk visagalė, ypač kol daiktas atsiduria pirkinių krepšelyje, o vėliau dulka lentynoje. Verta atkreipti dėmesį į tas knygas, kurios yra ekranizuotos. Režisieriai retai kada rizikuoja kurdami prasto siužeto filmus. 

Rinkdamiesi, atkreipkite dėmesį į leidyklą (žinomos leidyklos neapsiims leisti „nevertos“ knygos), originalo kalbą (jei tai vertimas, vadinasi kainavo, o investuojama į viltį žadančias knygas), rekomendacijas. Bet visgi... jei dar neesate perskaitę knygų klasikos, senais ir aptriušusiais viršeliais, nesidairykite į naujas. Kritikai sako, kad geriausios knygos jau yra parašytos, tad gal verta patikrinti, ar jie – teisūs?


Comments are closed.